Осигурява им по-добър имунитет
Илюстрация: Guliver / iStock
Бременността и раждането на близнаци често са свързани с по-висок риск, както за майката, така и за децата. Проучване на френския институт Inserm сочи, че усложненията са по-малко, ако жената ражда по естествен път, съобщава topsante. com.
До този извод стига екип учени от Inserm и университета „Париж Декарт“, който прави проучването върху раждането на близнаци в периода между 2014 и 2015 г.
„Когато бебетата минават през естествените родови пътища на майката, това носи полза за тях - намалява смъртността и рисковете от усложнения и за двете деца“, обясняват професорите Томас Шмит и Томас Гофине, ръководители на екипа.
Бременността с близнаци може да е свързана с повече рискове: високо кръвно, забавен растеж, преждевременно раждане.
Усложнения може да се очакват и в процеса на самото раждане – отлепяне на плацента, лошо разположение на пъпната връв, силни контракции на матката...
Според статистиката, рисковете при бременност с близнаци са 5 до 10 пъти по-високи в сравнение с раждане на едно бебе.
Доскоро гинеколозите предпочитаха в тези случаи да прилагат секцио, защото някои проучвания сочеха, че след цезарово сечение състоянието на второто бебе е по-стабилно в сравнение с раждането по нормален път.
Именно затова проучването на екипа от Inserm сравнява състоянието и смъртността при раждане на близнаци със секцио и по нормален път, като анализира данни от 176 бременни.
„С естественото раждане се избягват хирургични и психологични усложнения. Предимствата идват от възможността бебето да влезе в контакт с естествената вагинална флора на майката, която отключва много защитни механизми на имунната система. А те са особено важни за развитието на детето в бъдеще“, обясняват учените.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари